Fundacja Kraina Zdrowia

Ile cukru powinno być w diecie dziecka
4 kwietnia 2020 / Dzieci, Zdrowie

Cukier w diecie dziecka

O szkodliwości cukru słyszymy wiele. Nie każdy zdaje sobie sprawę, ile tak naprawdę jest go w codziennych produktach . Co powinieneś wiedzieć na temat cukru w kontekście diety Twojego dziecka?

Codzienny jadłospis

Na śniadanie płatki z mlekiem. Jogurt owocowy w ramach drugiego śniadania. Później czas na obiad. Mięso z warzywami i specjalny soczek dla dzieci do popicia. Po zabawie na placu zabaw mała paczka żelek. Na kolację jajko i kanapka z dżemem.

Taki jadłospis brzmi dość różnorodnie, nie ma w nim chipsów, gazowanych napojów czy batoników. Mogłoby się nawet wydawać, że jest całkiem zdrowy.

Ile cukru jest jest w produktach?

Policzmy ile w wyżej podanym przykładzie jest cukru.

  • 8g w porcji płatków
  • 25g w owocowym jogurcie dla dzieci
  • 30g cukru w butelce soczku
  • 40g w opakowaniu żelek
  • 4g w porcji dżemu

Po zsumowaniu okazuje się, że dziecko w ciągu dnia zje 107 gramów cukru. Nie mówimy tutaj o cukrach naturalnie występujących w owocach. Te ponad 100 gramów cukru to cukry tzw. wolne, czyli dodane do jedzenia czy napojów przez producenta żywności, a także występujące naturalnie w miodzie, syropach oraz sokach i koncentratach owocowych. WHO zaleca ograniczenie ich spożycia do 10% całkowitego zapotrzebowania energetycznego, przy czym zaznacza, że najlepiej by było zmieścić się w 5%. Te 5% pojawia się również w dokumencie wydanym przez Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN).

Ile cukru powinno zjadać dziecko?

Jeśli przyjmiemy, że dziecko ma spożywać 5% zapotrzebowania energetycznego w postaci cukrów wolnych, to normy dla dzieci wyglądają następująco:

  • Do ukończenia 2. roku życia najlepiej by było, gdyby dzieci nie spożywały przetworzonych pocukrzonych produktów
  • Dla dzieci pomiędzy 2., a 4. rokiem życia limit będzie wynosił 15-16 gramów cukru dziennie
  • Od 4 do 7. roku życia dopuszczalna ilość zwiększa się do 18-20 gramów
  • Między 7., a 10. rokiem życia tego cukru można zjeść 22-23 gramy  

Nawet jeśli pomnożymy te powyższe wartości przez 2, tak żeby uzyskać ilość cukru dozwoloną w sytuacji gdy przyjmiemy, że ma on stanowić 10% zapotrzebowania energetycznego, to i tak jest to dużo mniej niż 107 gramów cukru z przykładowego dziecięcego jadłospisu. Przyjmując, że jedna łyżeczka cukru waży mniej więcej 4 gramy, te 107 gramów to będzie prawie 27 łyżeczek cukru zjedzonych w ciągu jednego dnia przez dziecko!

Co na temat cukru mówią badania?

Badania naukowe dowodzą, że nadmierne spożywanie cukru może prowadzić m.in. do wystąpienia nadwagi i otyłości u dzieci, rozwoju próchnicy, zaburzeń gospodarki lipidowej czy powstania cukrzycy typu II. Dlatego bardzo ważne jest czytanie etykiet. Jeśli coś zawiera dużo cukru w swoim składzie to naprawdę nie jest dobry produkt dla dziecka.

Jeśli jesteś zainteresowany większą dawką wiedzy z zakresu zdrowia dziecka zapraszamy na nasz blog.

co kupic dziecku zamiast slodyczy

Autor:

Agnieszka Pankowska zdjęcie
Agnieszka Pankowska

Dietetyczka specjalizująca się w żywieniu dzieci i ich rodzin, a także kobiet przygotowujących się do ciąży. Autorka bloga www.mamomamojesc.pl, na którym prostym językiem przekazuje wiedzę opartą na badaniach naukowych.

Podziel się!