Od 16 kwietnia 2020 roku każda osoba przebywająca w miejscu ogólnodostępnym ma obowiązek zasłaniania ust oraz nosa. Jak te obostrzenia odnoszą się do dzieci? Jak zadbać o dziecko w czasach COVID-19?
Jakie są zalecenia Ministerstwa Zdrowia?
Według najnowszych zaleceń Ministerstwa Zdrowia z dnia 9 października 2020 roku maseczki ochronne powinni nosić wszyscy – z wyłączeniem dzieci do lat 5, osób, które nie są w stanie samodzielnie zakryć ust lub nosa oraz w przypadku pojazdu samochodowego w którym przebywają lub poruszają się: jedna osoba albo jedna osoba z co najmniej dzieckiem lub osoby zamieszkujące lub gospodarujące wspólnie. Ministerstwo zdecydowało się podnieść wiek dzieci nieobjętych obowiązkiem noszenia maseczek. Jest to odpowiedź na liczne postulaty w tym zakresie, a przede wszystkim stanowisko Konsultanta Krajowego w dziedzinie pediatrii, który zdecydował, że granicą, od której dzieci będą miały obowiązek zakrywania ust i nosa, będzie wiek 5 lat. Zagraniczne źródła podają, że amerykańskie CDC ma zastrzeżenia do noszenia maseczek przez dzieci poniżej drugiego roku życia, a ECDC jedynie zwraca uwagę na to, że dzieciom będzie niewygodnie nosić maski.
Gdzie dziecko powinno nosić maskę?
Dzieci poniżej 5 roku życia nie mają obowiązku noszenia maseczek, gdyż może to prowadzić do trudności z oddychaniem. Jeżeli chodzi o dzieci starsze Minister Zdrowia nakłada taki obowiązek z zastrzeżeniem, że do kwestii maseczek u dzieci funkcjonariusze będą podchodzić elastycznie. Zaleca się jednak, aby unikać skupisk osób dorosłych czy dzieci, aby maksymalnie ograniczyć możliwość zakażenia. Unikamy zatem takich miejsc jak: place zabaw, sklepy, komunikacja miejska, poczta.
Obowiązku noszenia maseczki nie mają też osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, lub osoby mającej trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa. W takim przypadku należy trzeba jednak przedstawić zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.
Zakrywanie ust i nosa jest wymagane także na terenie nieruchomości wspólnych, czyli na klatce schodowej, w windzie, na wspólnym podwórku itp.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod linkiem: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia
Jak należy chronić dziecko przed zakażeniem?
Przede wszystkim ucząc je zachowań prozdrowotnych takich jak:
- Częste oraz dokładnie mycie i dezynfekowanie rąk – mycie rąk powinno trwać minimum 30 sekund i obejmować mycie wszystkich palców, w tym kciuka oraz dłoni z nadgarstkami;
- Niedotykanie przedmiotów w miejscach publicznych;
- Zachowanie bezpiecznej odległości 1,5 metra od innych osób;
- Osłanianie i niedotykanie twarzy, w szczególności okolic ust oraz nosa w miejscach publicznych;
- Dokładne mycie jedzenia przed spożyciem.
Co ze starszymi dziećmi?
Dzieci starsze mogą nosić maseczki bawełniane takie same jak dorośli, ewentualnie różniące się rozmiarem – tak aby nie były one uciążliwe w codziennym użytkowaniu. CDC ( Centers for Disease Control and Prevention, CDC – agencji rządu federalnego Stanów Zjednoczonych wchodzącej w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej ) zaznacza jednak, że nie są one tak skuteczne jak maseczki medyczne, natomiast jest to lepszy wybór niż niestosowanie żadnej ochrony. Nie należy jednak zmuszać dzieci do noszenia maseczek, nawet tych starszych, gdyż może to przyczynić się do późniejszych lęków czy stresu pourazowego. Lepiej zawsze zostawić dziecko w domu, nie narażając go na działanie koronawirusa. Musimy zadbać o to, aby dziecko miało dostęp do rzetelnych informacji o COVID-19. Gdy dziecko zadaje pytanie, odpowiadamy na nie spokojnie, bez wzbudzania niepotrzebnej paniki. Dziecko powinno być świadome zagrożenia, ale nie przepełnione lękiem.
Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę?
Poniżej przedstawiamy instrukcję prawidłowego założenia maski, przedstawioną przez Ministerstwo Zdrowia i zgodną z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO):

Najważniejsze jest, aby dziecko było świadome zagrożeń wynikających z panującego wirusa, ale czuło się bezpiecznie, mając przy sobie świadomych, odpowiedzialnych rodziców. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat używania maseczek, pomocne informacje możesz znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/zaslon-usta-i-nos.
Autor:
Lekarz specjalizujący się w zdrowiu publicznym, ekspert ds. profilaktyki, mama. Prezes i założycielka Fundacji Kraina Zdrowia. Wspólnie z zespołem pomaga rodzicom i pedagogom dbać o zdrowie i rozwój dzieci.
Bardzo przydatne wiadomości! Pojawia się bowiem sporo wątpliwości jak reagować, gdy spotykamy na ulicy kogoś bez maseczki…Nie wiadomo czy jest ignorantem i zwrócić mu uwagę, czy cierpi na dodatkowe zaburzenia. Jak się wówczas zachować, aby chronić siebie?
Zgodnie z prawem nie wszystkie osoby muszą nosić maseczki. Wyłączone z tego obowiązku są np. osoby, które mają problemy ze zdrowiem uniemożliwiające zasłanianie nosa i ust. Myślę że najbezpieczniej dla nas będzie utrzymać bezpieczną odległość od takiej osoby lub przejść na drugą stronę ulicy.