Fundacja Kraina Zdrowia

Kobiety w maskach siedzące w tramwaju
11 maja 2020 / Rodzina, Zdrowie

Koronawirus – czym jest i co musimy o nim wiedzieć?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 jest odpowiedzialny za chorobę o nazwie COVID-19. Przenosi się on drogą kropelkową podczas kaszlu, kichania czy mówienia. Jego główne objawy to gorączka, kaszel, bóle mięśni, zmęczenie i duszności. 

Rozwój wirusa

Pierwsze objawy mogą się pojawić w ciągu 14 dni od momentu kontaktu z nosicielem bądź przedmiotem, na którym znajduje się wirus. Najczęściej jest to okres 5 dni. Badania potwierdzają, że wirus jest w stanie przetrwać na powierzchniach i przedmiotach nawet do 72 godzin. 

Kto jest podatny na zakażenie?

Choroba, którą wywołuje koronawirus SARS-Cov-2 dotyka osoby w różnym wieku. Dzieci najczęściej przechodzą ją łagodnie i często bezobjawowo. Sprawa ma się nieco inaczej w przypadku osób starszych oraz cierpiących na inne przewlekłe choroby.

Co robić, aby zminimalizować ryzyko zakażenia? 

Pierwszym i najważniejszym elementem jest higiena. Należy zatem często i dokładnie myć ręce, najlepiej przez minimum 30 sekund, nie zapominając przy tym o nadgarstkach. Do mycia możemy używać wody z mydłem, ale również dezynfekować ręce produktami do tego przeznaczonymi. 

Warto też zadbać o czystość powierzchni, które dotykamy. Regularne mycie lub dezynfekcja klamek, włączników światła, wszelkich poręczy, a nawet blatu biurka zminimalizuje ryzyko zakażenia się wirusem. Nie zapominaj o telefonie. Dotykamy go przecież rękoma, a następnie zbliżamy do twarzy, co może mieć groźne konsekwencje.

Zgodnie z zaleceniami wydanymi przez Premiera i Ministra Zdrowia ograniczmy wyjścia z domu do niezbędnego minimum. Szczególnie unikajmy komunikacji miejskiej. Jeśli już musimy wyjść, powinniśmy zachować bezpieczną odległość od innych. Przyjmuje się, że jest to 1,5 metra. Pozostając w domach, starajmy się jak najczęściej wietrzyć pomieszczenia.

Pamiętajmy o zadbaniu o nasz organizm. Zdrowe odżywianie, nawodnienie czy też odpoczynek doskonale wpływają na odporność. W obecnej sytuacji musimy troszczyć się przede wszystkim o seniorów, w końcu to oni są najbardziej narażeni na zakażenie.  Wyręczmy osoby starsze w zrobieniu zakupów czy wykupieniu leków w aptece. Starajmy się unikać kontaktu z osobami starszymi, aby zapobiec zakażeniu.

Pomoc w kryzysowych sytuacjach

Obecna sytuacja nie jest łatwa dla nikogo z nas. Informacje, które do nas docierają, niejednokrotnie są przekłamane i wywołują tylko niepotrzebne napięcie. Ograniczmy zatem oglądanie wiadomości szczególnie, gdy w naszym otoczeniu przebywają dzieci, które nie zawsze rozumieją to, co się dzieje. Bazujmy na sprawdzonych serwisach informacyjnych, jak choćby www.gov.pl/koronawirus.

Unikając kontaktu z drugą osobą, nie zapominajmy, że wystarczy wykonać połączenie telefoniczne do rodziny, sąsiadów czy innych bliskich nam osób, aby sprawdzić czy wszystko u nich w porządku. Możemy nawet zobaczyć się z naszymi bliskimi bez wychodzenia z domu, wykonując wideorozmowę przez smartfon czy Skype’a. Musimy troszczyć się o siebie nawzajem i być wsparciem dla innych. 

Koronawirus sprawił, że jesteśmy zmuszeni ograniczyć nasze wyjścia z domu do niezbędnego minimum, co jest sporym obciążeniem dla naszej psychiki. Starajmy się wówczas jak najwięcej relaksować i zajmować myśli tym, co sprawia nam przyjemność. Zawsze można też skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej.

Więcej o tej szczególnej sytuacji przeczytasz w naszym bezpłatnym e-booku. 

Autor:

Lekarz specjalizujący się w zdrowiu publicznym, ekspert ds. profilaktyki, mama. Prezes i założycielka Fundacji Kraina Zdrowia. Wspólnie z zespołem pomaga rodzicom i pedagogom dbać o zdrowie i rozwój dzieci.

Podziel się!