Fundacja Kraina Zdrowia

Dobór obuwia dla dziecka
19 marca 2020 / Dzieci, Zdrowie

Na co zwrócić uwagę wybierając buty dla dziecka?

Przed Tobą kolejne zadanie – czas wybrać buty dla dziecka. Na co powinieneś zwrócić uwagę, aby zrobić to poprawnie? Co jest ważne? O czym powinieneś pamiętać?

Co powinieneś wiedzieć przez wyborem butów dla dziecka?

Kiedy w naszym domu ma pojawić się noworodek, zazwyczaj robimy wszystko, by jak najlepiej przygotować się na tę ogromną zmianę. Później, uważnie obserwujemy każdy jego ruch, troszczymy się o najmniejszy szczegół… W chwili, kiedy nasze maleństwo zaczyna stawiać swoje pierwsze samodzielne kroczki pojawia się temat bucików. Stawiamy sobie pytania.

  • Jakie buciki będą najlepsze?
  • Jakie cechy powinien spełniać but idealny?
  • Na co zwrócić uwagę?
  • Może sztywny zapiętek? A może… najbardziej elastyczne z możliwych?
  • Zapinane na rzepy czy może zamek? A może jednak sznurówki?
  • Jak dobrać rozmiar bucika?

Te pytania niejednokrotnie spędzają sen z powiek rodzicom, którzy mają po raz pierwszy wybrać się ze swoim maluchem do sklepu obuwniczego… Jak długo powinniśmy zwracać szczególną uwagę na to, by dbać o jak najlepszy wybór obuwia? I jakie cechy powinien posiadać but idealny? Czy tylko liczy się ten pierwszy raz?

Oczywiście, że nie i… najlepiej byłoby, gdybyśmy dbali o to przez całe nasze życie. Jednak kluczową rolę w tej kwestii odgrywa pierwsze 7 lat. To właśnie do tego czasu dojrzewają wszystkie elementy chodu, ustala się oś nóg dziecka, a chód pod względem swoich parametrów zaczyna przypominać chód dorosłego człowieka.

O co chodzi z osią nóg?

Przed ukończeniem przez dziecko 2 roku życia może wystąpić u niego tzw. fizjologiczna szpotawość nóżek – nawet, jeśli maluch stanie ze złączonymi stópkami zauważymy, że kolanka są od siebie oddalone. Taki stan rzeczy powinien ustąpić do 2 roku życia, kiedy to nóżki dziecka są zazwyczaj proste.

Następnie może pojawić się tzw. fizjologiczna koślawość (nóżki jak literka X – kolanka złączone, stopy oddalone od siebie). Ta z kolei, powinna wyrównać się do wieku wczesnoszkolnego, kiedy to nogi ponownie stają się proste.

Oczywiście każdą wątpliwość dotyczącą tego, czy mamy do czynienia z normą rozwojową należy rozwiać u specjalisty (ortopeda, fizjoterapeuta), ale w zdecydowanej większości przypadków jest to fizjologia, a zmiany, które możemy zauważyć na przestrzeni tych lat wynikają z nierównomiernego przyrostu chrząstki wzrostowej po bocznej i przyśrodkowej stronie kolana.

Jak nietrudno zauważyć, czas, który upływa do momentu ustalenia się osi kończyn dolnych, jest czasem bardzo dynamicznych zmian i to właśnie z tego powodu warto w szczególny sposób zadbać o odpowiedni dobór obuwia nie tylko w niemowlęctwie, ale również później.

Jakie cechy powinien posiadać dobry but?

  1. Giętki i elastyczny.
    Dobry but to taki, który tak naprawdę możemy bez trudu wyginać i skręcać we wszystkich kierunkach. W żadnym wypadku nie powinien on ograniczać ruchów stopy, która wykonuje przecież tak ogromną pracę podczas chodu, a także bierze udział w reakcjach równoważnych.
  2. Lekki
    To cecha, której nie można przecenić. Przecież sami lubimy mieć buty, które prawie nic nie ważą. 😉 Poza tym, jeśli but dziecka jest zbyt ciężki, może ono nienaturalnie ustawiać stopy. Bardzo dobrze widać to u młodszych dzieci, u których założenie np. nieco cięższych zimowych butów sprawia, że stopy kierują się do środka.
  3. Szeroki w palcach
    Palce stóp w bucie powinny mieć wystarczająco dużo miejsca i nie powinny być uciśnięte.
  4. Przewiewny
    Skóra naturalna, przewiewne membrany czy wentylowana podeszwa to cechy na wagę złota.
  5. Nowy
    Chyba nikt z nas nie lubi nosić butów po kimś. Poza tym, wnętrze używanego buta może być już odkształcone, a podeszwa starta.
  6. Bez ukrytych szwów
    Trzymając w ręce but, który chcemy zakupić, warto sprawdzić, czy jego wnętrze jest gładkie i nie ma w nim przeszyć, które mogłyby drażnić stopę podczas chodu.
  7. Za czy przed kostkę?
    Buty dla dziecka nie muszą być butami za kostkę! Poza sezonem jesienno – zimowym, kiedy z oczywistych przyczyn takie właśnie wybieramy, buciki mogą być niższe. Nie chodzi nam o to, aby usztywnić staw skokowy, ale chcemy zapewnić stopie dobre podparcie- szczególnie dobrze powinien do stopy przylegać zapiętek (ma on być dopasowany, ale nie sztywny) oraz miejsce po wewnętrznej stronie stępu.
  8. Bez wyprofilowanej wkładki
    Wkładka wewnątrz buta powinna być płaska. Dlaczego? Mniej więcej do 4 roku życia podeszwę stopy wyściela podściółka tłuszczowa, która pełni bardzo ważną rolę. Po pierwsze- chroni delikatne struktury stopy, a po drugie zwiększa jej powierzchnię podtrzymująco nośną. Dopiero w okolicach 4-5 roku życia zaczyna uwidaczniać się wysklepienie stopy. Nie ma takiej potrzeby, aby biernie podpierać stopę w tym miejscu, ponieważ nie ma ona wówczas tak wielu okazji do treningu.
  9. Buty ortopedyczne?
    Nigdy nie powinniśmy decydować się na zakup butów ortopedycznych na wszelki wypadek. Tak, jak wspomniałam wcześniej nie tylko same stopy, ale całe kończyny dolne bardzo intensywnie zmieniają się w przeciągu pierwszych lat życia i nawet coś, co nie wygląda zbyt dobrze, może okazać się fizjologią.

    Dlatego decyzję co do ewentualnych butów czy wkładek (których stosowanie do 4 roku życia nie jest zasadne) powinna podejmować osoba, która dokładnie zbada dziecko, przeprowadzi odpowiednie pomiary i wykona testy. Dobrze w takiej sytuacji udać się do ośrodka specjalizującego się w badaniu stóp za pomocą specjalnych urządzeń pomiarowych.
  10. Dobrze dopasowany na długość, a także szerokość stopy
    W związku z tym, że podczas każdego kroku, stopa nieznacznie się przesuwa, wkładka buta powinna być o około 12 mm dłuższa od długości obciążonej stopy. Pierwsze 6 mm to właśnie zapas na ten ruch. Kolejne 6, to zapas na wzrost stopy, która przyrasta około 1- 1,5mm/mc.

    Jeśli nie możemy wziąć swojego dziecka na zakupy, warto wykonać w domu obrys OBCIĄŻONEJ stopy, a następnie do obrysu, przy największym palcu dodać wspomniane 12 mm. W związku z tym, że stopa po południu może być nawet o 4% większa niż rano, warto pomiary dokonywać właśnie w godzinach popołudniowych.
  11. Rodzaj zapięcia
    Jeśli zależy nam na tym, aby but dobrze pasował do stopy, warto wybrać takie zapięcie, które z łatwością można regulować. Sznurowadła i rzepy mogą bardzo dobrze sprawdzić się u dzieci z tzw. wysokim podbiciem, ponieważ jesteśmy wówczas w stanie dopasować but do stopy w zasadzie na całej jego długości. Jeśli decydujemy się na rzepy, warto upewnić się, że jeden z nich znajduje się po wewnętrznej stronie stopy- w okolicy stępu czyli tam, gdzie w przypadku płaskostopia, stopa jest najbardziej uwypuklona.

Udanych zakupów! 😊 Po więcej artykułów związanych ze zdrowiem dzieci zapraszamy na naszego bloga.

Autor:

Małgorzata Paleczny zdjęcie
Małgorzata Paleczny

Magister fizjoterapii i terapeutka metody NDT-Bobath dla dzieci. Specjalizuje się w fizjoterapii pediatrycznej. Prowadzi terapię dzieci i niemowląt z zaburzeniami rozwojowymi oraz wadami stóp.

www.mamafizjoterapeuta.pl

Podziel się!