Od 12 marca zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone, a placówki zamknięte. Wszystko to z powodu koronawirusa. Wielu rodziców obawiało się tej sytuacji, jednak z ratunkiem przybył rząd, tworząc tzw. specustawę. Rodzice, którzy nie mają możliwości zapewnić dzieciom należytej opieki mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Jeśli to możliwe, rekomendowana jest również praca zdalna.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – dla kogo i na jakich warunkach?
Prawo do skorzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego przysługuje zarówno mamie bądź tacie dziecka do lat 8 w przypadku nieprzewidywanego zamknięcia żłobka, klubu malucha, przedszkola czy szkoły, do której uczęszcza dziecko. Przysługuje on rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy są objęci ubezpieczeniem chorobowym (pracownicy, zleceniobiorcy, osoby prowadzące działalność pozarolniczą). Nie wlicza się on do limitu 60 dni pobierania zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym. Dokumentem niezbędnym do wypłaty zasiłku jest wyłącznie oświadczenie ubezpieczonego złożone u pracodawcy. Wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego to 80% podstawy wynagrodzenia.
Praca zdalna
Co jednak w sytuacji, kiedy nie możemy sobie pozwolić na skorzystanie z dodatkowego zasiłku opiekuńczego? Wówczas mamy możliwość skorzystać z pracy wykonywanej w domu, tzw. pracy zdalnej. Nie ukrywajmy, nie będzie to łatwe. Będziemy zmuszeni zająć się pracą w określonych godzinach z dzieckiem u boku.
Dla dziecka taka sytuacja z pewnością będzie nowa. Do tej pory mama lub tata pracowali poza domem, a wolny czas spędzali na zabawie z dzieckiem, a tu nagle taka sytuacja. Warto porozmawiać z dzieckiem o tym, dlaczego przedszkole/szkoła została zamknięta i co to będzie oznaczało dla całej rodziny. Starszemu dziecko śmiało możemy pokazać, czym mama bądź tata zajmują się w pracy.
Jak zorganizować dzień pracy z dzieckiem na pokładzie?
Praca w domu jest dla wielu z nas nowością, jednak aby jak najlepiej przejść przez ten okres, warto zacząć od planu dnia. Powinno się w nim znaleźć miejsce przede wszystkim na pracę, ale także na wspólną zabawę, posiłki czy rozmowy. Jeśli oboje pracujecie zdalnie, warto wymieniać się opieką nad dzieckiem.
To naturalne, że praca w domu może być mniej wydajna od tej wykonywanej w biurze. Podczas planowania dnia warto stworzyć plan minimum. Ustalić, co należy wykonać jak najprędzej, a część obowiązków odłożyć na moment, kiedy dziecko pójdzie spać. Bez względu na to, jaki harmonogram dnia sobie ustalisz, nie zapomnij wziąć pod uwagę wieku dziecka oraz jego planu dnia.
Dziecko, które uczęszcza do przedszkola czy szkoły dużo rozumie. Spróbuj zatem zawrzeć z nim umowę. Zaproponuj, że podczas twojej pracy postara się bawić samo, a gdy tylko mama i tata wykonają najważniejsze obowiązki, poświęcą mu swoją uwagę. Jeśli to możliwe, angażujmy dziecko do naszej pracy, pytając je o zdanie. Pamiętajmy przede wszystkim o chwaleniu dziecka za samodzielność.
Praca wykonywana w domu, kiedy dodatkowo musimy opiekować się dzieckiem z pewnością dla wielu jest nie lada wyzwaniem. Spróbujmy jednak ten trudny czas spędzić na pogłębieniu naszej relacji z dzieckiem. Koronawirus w końcu kiedyś odpuści i wrócimy do codzienności, a teraz doceńmy to, co mamy.
Więcej na temat pracy zdalnej z maluchem na pokładzie przeczytasz w naszym bezpłatnym e-booku.
Autor:

Aleksandra Radomska
Psycholog, terapeuta DBT w trakcie szkolenia. Pracuje głównie z nastolatkami, młodymi dorosłymi i rodzicami. Specjalizuje się w emocjach – ich regulacji i dysregulacji, co oznacza pracę z osobami z zaburzeniami osobowości borderline, zaburzeniami nastroju (depresja, CHAD), tendencjami samobójczymi czy samookaleczeniami.