Fundacja Kraina Zdrowia

12 stycznia 2021 / Dzieci, Rodzina

Prezentowy last minute, czyli jak wybrać prezent dla przedszkolaka?

Zakup zabawek dla dziecka niejednej osobie dorosłej spędza sen z powiek. Tym bardziej w obecnych czasach, gdy dzieci mają praktycznie wszystko. Jak mądrze kupować zabawki dla dzieci, a czego po prostu unikać? Które z zabawek sprawdzą się w 100%?

Wielu rodziców, ale także pozostałych członków rodziny zastanawia się – jaki prezent sprawi przyjemność dziecku, które uczęszcza do przedszkola? Choć zadanie wydaje się być łatwe, szczególnie gdy w sklepach stoi pełno zabawek, okazuje się ono nie lada wyzwaniem.

Mądry wybór

Pierwszą, podstawową zasadą, jaką powinniśmy się kierować kupując zabawkę dla dziecka jest przedział wiekowy. Producenci nie bez przyczyny umieszczają na pudełkach i metkach zabawek informacje, dla której grupy wiekowej są one przeznaczone. Chodzi w końcu o bezpieczeństwo najmłodszych. Małe elementy mogą się oderwać i zostać przypadkiem połknięte przez dziecko, czasem nawet niekoniecznie przez samego obdarowanego, a jego młodsze rodzeństwo.

Czy zabawki mogą być niebezpieczne?

W pierwszej chwili większość osób powiedziałaby, że to niemożliwe. Jednak najnowsze doniesienia ze szpitali dziecięcych są bardzo brutalne. Zabawki mogą być groźne dla zdrowia, a nawet życia dziecka. 

Ostatnio, jedną z topowych dziecięcych zabawek są klocki magnetyczne. Można by pomyśleć, idealny prezent, w końcu co może być nieodpowiedniego w klockach. Okazuje się, że owe klocki składają się z drobnych elementów, wśród których znajdują się magnesy neodymowe, które mogą zostać połknięte przez młodsze rodzeństwo. Efektem tego będzie najprawdopodobniej wizyta w szpitalu i zabieg chirurgiczny ratujący zdrowie i życie.

Idealny pomysły na prezent dla przedszkolaka

Zabawka powinna nie tylko sprawiać przyjemność, ale jednocześnie wspierać kreatywność i logiczne myślenie dziecka. Taki prezent nie tylko bawi, ale i wspiera ciągły rozwój dziecięcego mózgu. Wśród zabawek, na które z pewnością warto zwrócić uwagę są wszelkiego rodzaju gry od planszówek poprzez gry edukacyjne, książki, a nawet elektryczną bądź soniczną szczoteczkę. Propozycje poniższych prezentów przygotowały ekspertki w różnych dziedzinach, mamy – Mama Fizjoterapeuta Małgorzata Paleczny, psycholog Aleksandra Radomska czy dietetyk i psycholog w jednym Zuzia Wędołowska.

  • „Pora na stwora”

To gra, która uczy nie tylko spostrzegawczości, ale również zadawania odpowiednich pytań. Pomaga dziecku w rozwijaniu zmysłów słuchu i wzroku, a także wspiera zdrową rywalizację. 

  • „Sprytna ośmiornica”

Gra, która porwie całą rodzinę w wir dobrej zabawy. Wystarczy założyć macki, wybrać kartę i rozpocząć wykonywanie zadań. Nie liczy się wyłącznie refleks, ale także koncentracja i skupienie na wykonywanym zadaniu.

  • „Kicia Kocia”

Seria książeczek polskiej autorki, która jest wprost uwielbiana przez dzieci. Jest to drobny prezent, który idealnie może zastąpić kolejne Kinder jajko 😉

  • Prezent dla dziecka to niekoniecznie kolejna zabawka, która po kilku dniach bądź, co gorsza, godzinach zostanie rzucona w kąt. Prezentem może być również przedmiot codziennego użytku, który sprawi, że dziecko poczuje się jak dorosły, a do tego przyniesie mu wiele dobrego. Mowa tu oczywiście o szczoteczce do zębów sonicznej bądź elektrycznej.

Pamiętajmy jednak, że prezent to nie wszystko, a do świetnej zabawki warto zawsze dorzucić trochę wolnego czasu. Wspólna zabawa to spełnienie marzeń niejednego dziecka, zwłaszcza jedynaka.

Szukając odpowiedniej zabawki na prezent warto zawsze podpytać rodziców samego obdarowanego, czym się interesuje i co mogłoby sprawić mu przyjemność, a później udać się na poszukiwania.

Autor:

Ania Rokita

Wirtualna asystentka, copywriterka i redaktorka, ale przede wszystkim mama, dla której zdrowia własnych dzieci jest najważniejsze. Zwolenniczka pracy zdalnej, która pozwala jej w jednoczesnej opiece nad dziećmi. Spełnia się uczestnicząc w projektach przynoszących korzyści dla innych.

Podziel się!