Fundacja Kraina Zdrowia

Niebezpieczne prezenty na święta
15 grudnia 2020 / Dzieci, Fundacja, Rodzina, Zdrowie

Prezenty świąteczne, które zagrażają zdrowiu i życiu dziecka

Najgorętszy okres w roku, kiedy to niemalże wszyscy kupujemy prezenty dla swoich bliskich trwa w najlepsze. Dzieci w formie prezentów najczęściej otrzymują zabawki, jednak niektóre z nich są wyjątkowo niebezpieczne. Warto zwracać uwagę na to, co kupujemy maluchom pod choinkę.

Coraz bliżej Święta

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami i choć w tym roku mają być one wyjątkowe ze względu na ograniczenia wprowadzone przez rząd, to jednak wielu z nas podda się zakupowemu szaleństwu. 

Reklamy telewizyjne zachęcają dzieci do pisania listów do Świętego Mikołaja, w którym zawiera się prośby o najbardziej wymyślne zabawki. Jak się okazuje, nie wszystkie z nich trafiając na sklepowe półki są bezpieczne dla dzieci i powinny trafić pod świąteczne drzewko.

Czyhające niebezpieczeństwo

Co roku producenci dziecięcych zabawek prześcigają się pomiędzy sobą w pomysłach, proponując dzieciom atrakcyjne nowości, które są produktami „must have”. Ich starania potęgowane są poprzez reklamy pojawiające się w mediach, na których działanie wyjątkowo podatne są maluchy. 

W niektórych z nich pojawiają się magnesy neodymowe, które wytwarzają bardzo silne pole magnetyczne, co przekłada się na dużą siłę przyciągania. Jest to atrakcyjny element zabawki bądź zabawka sama w sobie, gdyż sprzedawane są również osobno. Połknięcie takiego magnesu przez dziecko byłoby bardzo niebezpieczne.

Apel lekarzy z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego

Lekarze pracujący w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym apelują do rodziców o zwracanie uwagi na ograniczenia wiekowe podane na opakowaniach zabawek. W przypadku, gdy kupowana zabawka ma być prezentem dla starszego dziecka, ale w domu przebywa również maluch warto zastanowić się nad wyborem innej, bezpieczniejszej. Wystarczy chwila nieuwagi i roztargnienia, a 2-letnie dziecko może wziąć do buzi mały element i go połknąć. 

Konsekwencje połknięcia niewielkich części zabawek mogą być bardzo nieprzyjemne – poczynając od zabiegu endoskopowego, poprzez wycięcie kawałka jelita, a nawet śmierci dziecka. W ostatnim czasie chirurdzy dziecięcy z malutkich brzuszków bardzo często wyciągają kulki magnetyczne. Elementy te przyciągają się do siebie tworząc kształty, które nie w stanie przejść przez jelita.

Warto sprawdzać zabawki

Dopuszczone do sprzedaży zabawki muszą spełniać określone normy i posiadać odpowiednie atesty jednak w praktyce zdarza się, że na sklepowe półki trafia towar, jest niebezpieczny dla dzieci. Drobne części, elementy, które w efekcie zderzenia z innym przedmiotem bądź upadku mogą odpaść są realnym zagrożeniem zdrowia i życia dziecka. Warto co jakiś czas przejrzeć dziecięce zabawki, aby sprawdzić, czy żadna z części nie odpada. Szczególną uwagę należy zwrócić na klocki magnetyczne z magnesami neodymowymi.

Co jeśli zabawka okaże się nieodpowiednia? 

Podczas zakupu wymarzonej dziecięcej zabawki, warto sprawdzić jej jakość – jeśli mamy co do niej wątpliwości bądź uznamy, że nie jest zbyt bezpieczna, należy odmówić jej zakupu i zaproponować dziecku coś innego. W końcu najważniejsze jest jego dobro.

Autor:

Lekarz specjalizujący się w zdrowiu publicznym, ekspert ds. profilaktyki, mama. Prezes i założycielka Fundacji Kraina Zdrowia. Wspólnie z zespołem pomaga rodzicom i pedagogom dbać o zdrowie i rozwój dzieci.

Ania Rokita

Wirtualna asystentka, copywriterka i redaktorka, ale przede wszystkim mama, dla której zdrowia własnych dzieci jest najważniejsze. Zwolenniczka pracy zdalnej, która pozwala jej w jednoczesnej opiece nad dziećmi. Spełnia się uczestnicząc w projektach przynoszących korzyści dla innych.

Podziel się!